Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЙОДОДИФІЦИТ

Адже йододефіцит призводить до зниження імунітету, що автоматично збільшує ризик інфекційних захворювань, викликає загальну слабкість, проблеми із зором і навіть може призвести до збільшення щитовидної залози, у результаті чого розвивається ендемічний зоб. А кілька років тому вчені зробили сенсаційне відкриття: нестача йоду в першу чергу б’є по розумових здібностях людини.
До речі, лікарі з подивом виявили, що вищезгаданим йодом з аптечки, яким змазують порізи, багато людей дотепер намагаються «збагатити» свій організм, приймаючи спиртовий розчин йоду всередину. Цього робити категорично не можна, тому що це зовсім не той йод, який потрібний організмові. У більшості випадків таке самолікування закінчується опіками слизової, гортані та стравоходу. На жаль, подібні ситуації виникають через непоінформованість населення про хвороби та їхні припустимі методи лікування. Цей пробіл ми намагаємося заповнити в кожному з номерів.
Отже, чим же корисний йод, що міститься в людському організмі?
Йод міститься у людині в мізерно малих кількостях: всього 20-30 мг, з них близько 10 мг — у щитовидній залозі. Основна роль йоду — участь в утворенні гормонів щитовидної залози, однак є відомості, що при дефіциті цього мікроелемента можуть розвиватися хвороби молочної залози. І все-таки головне значення йоду полягає в тому, що він є незамінним компонентом тиреоїдних гормонів. Немає такого органа чи системи організму, які б не потребували цих гормонів. Вони беруть участь у забезпеченні організму енергією, що потрібна не тільки для виконання механічної роботи, але і для повноцінного обміну речовин, нормального протікання процесів біосинтезу, росту та розвитку організму і відновлення його тканин. Поки людина одержує достатню кількість енергії, вона бадьора, сповнена сил, життєрадісна і здорова. Як тільки хоча б в одному з енергетичних ланцюжків відбувається збій, самопочуття погіршується. При серйозних неполадках в енергетичному обміні людина занедужує.

Як розпізнати йододефіцит?
Визначити, що Вам не вистачає йоду, дуже просто. Про це свідчать такі симптоми: хвороби щитовидної залози, безплідність, зниження розумової і фізичної працездатності, підвищена стомлюваність, погіршення пам’яті та здатності до зосередження, сонливість, постійні запори, схильність до застуд, порушення серцевої діяльності, випадіння та потоншення волосся, ламкість нігтів, ожиріння. Помічено також, що хвороби, пов’язані з йододефіцитом, у першу чергу загрожують тим, хто багато працює та мало відпочиває, часто піддається стресам, неправильно і нерегулярно харчується.

Чим заповнити нестачу йоду?
Через те, що головною причиною йододефіциту є банальна нестача цього елемента в раціоні людини, варто звернути увагу на те, що Ви їсте. Найвища концентрація йоду — у морській рибі та морепродуктах — приблизно 800-1000 мг/кг; особливо багаті йодом морські водорості. Дуже багато йоду в риб’ячому жирі. Найпростіший і найнадійніший спосіб профілактики йододефіцитних станів — використання йодованої солі. Вміст йоду в такій солі має дорівнювати 40±15 мкг/г. Якщо врахувати норму добового споживання солі людиною, що складає 5-6 г, то цієї кількості їй буде цілком достатньо для покриття щоденних витрат (100-200 мкг). Але пам’ятайте: щоб зберегти коштовний мікроелемент, потрібно солити суп або кашу не на початку, а наприкінці варіння. Чи готувати все недосоленим, а досолювати вже в тарілці за смаком.

Що корисніше: препарати чи продукти, що містять йод?
На сьогоднішній день усе частіше спостерігається дефіцит здоров’я, чого не можна сказати про асортимент ліків, пропонованих покупцям. Препаратів, що містять йод, дуже багато. Але ще перед тим, як вибрати найбільш ефективний з них, виникає питання: чи варто взагалі їх приймати, якщо Ви і так щодня вживаєте в їжу продукти, що містять необхідну кількість йоду? Звичайно, дорослі, котрі дотримуються повноцінного, багатого йодом раціону та не мають проблем із щитовидною залозою, цілком можуть обійтися тільки вживанням у їжу йодованої солі. Але, приміром, дітям, підліткам, вагітним, матерям, які годують, і всім тим, кому додавати в страви багато солі протипоказано, саме і підходить прийом препаратів, що містять йод. От тільки при їхньому виборі обов’язково потрібно радитися з лікарем, щоб не нашкодити собі самоцілительством.
Варто пам’ятати, що чим раніше Ви знайдете симптоми дефіциту йоду в організмі, тим успішнішим та швидшим буде лікування йододефіцитних захворювань. Будьте здорові!