Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЯК ПРАВИЛЬНО ПРОМИТИ ШЛУНОК ДИТИНІ

Зазвичай шлунок промивають при харчових отруєннях, кишкових інфекціях, отруєннях хімічними, лікарськими речовинами, накопиченні в шлунку неперетравленої їжі, при гострих розладах травлення. У цих випадках вчасне промивання шлунка як долікарська допомога є одним з основних заходів, що запобігають всмоктуванню токсичних чи отруйних речовин у кров. Навіть отруєння великими дозами шкідливих речовин має легший перебіг і зазвичай сприятливе завершення, якщо промивання шлунка проведено вчасно.
Перш за все потрібно приготувати рідину для промивання. Це може бути розчин марганцевокислого калію блідо-рожевого кольору. Його обов'язково треба профільтрувати через паперовий фільтр чи просто складену в 4 шари марлю, оскільки дрібні кристалики, які не розчинилися у воді, можуть обпекти слизову оболонку стравоходу чи шлунка.
Можна застосувати воду з додаванням кухонної солі (2-3 столові ложки на 5-10 л рідини). Сольовий розчин запобігає просуванню отрути чи токсинів зі шлунка в кишечник.
Дітям віком до 3 років промивання шлунка здійснюють ізотонічним розчином натрію хлориду (його можна придбати в аптеці).
Найефективнішим є застосування сорбентів - речовин, які мають властивість зв'язувати і виводити з організму токсини, отрути, мікроби, харчові та бактерійні алергени. До них належить всім відоме активоване вугілля. 5-6 таблеток вугілля, а іноді до 10, рекомендують розтовкти в порошок і змішати з перевареною водою.
Можна застосувати також ентеросорбент полісорб чи сілард-П у вигляді 1-2% водної суспензії (1 чайна ложка з верхом препарату на 100 мл перевареної води).
У разі отруєння кислотами застосовують 2% розчин соди, розчин лимонної кислоти - у разі отруєння лугами.
Рідина для промивання шлунка має бути підігрітою до 35-37 градусів за Цельсієм, щоб запобігти охолодженню дитини і сповільнити перистальтику кишечнику.
Загальна кількість рідини для промивання шлунка дитини віком 6-9 міс має бути 600-800 мл; 9-12 міс - 800-1000 мл; старшим 1 року - 1 л рідини на рік життя, але не більше 10 л. Цю кількість рідини треба розділити на декілька прийомів, кожен з яких має закінчуватися очищенням шлунка.
Очищення шлунка проводять штучно викликаним блюванням за допомогою механічного подразнення м'якого піднебіння та зіва. Перед цим дитину садять на стілець, закривають груди рушником чи клейонкою, до рота підносять лоток чи ставлять на підлогу велику миску. Ослабленим дітям, які лежать у ліжку, треба повернути голову на бік так, щоб вона була нижче тулуба, пристосувати посудину для блювотиння. Промивати шлунок треба до одержання чистої води. Після блювання необхідно прополоскати рот дитини теплою перевареною водою.

"Ваше здоров'я"