Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО СЕКС...

Як говорити з дитям про секс? Словами. Кращого способу передачі інформації людство до цих пір не придумало.

Подумати лише – ви цілували йому п'яти і попу, витирали соплі і ставили клізму. Ви учили його ходити на горщик, розповідали на ніч казки. Ви із завмиранням серця розглядали вміст горщика після епізоду нічних колік, що викликали його галасливе безсоння і ваше безумне занепокоєння. Ви молилися всім богам, торкаючись до його розпухлих криваво-червоних ясен, коли у нього різався перший зуб. Ви танцювали з ним на руках і купалися разом голі. Ви спали в одному ліжку і були готові віддати праву руку з десятьма роками життя на додаток – аби у нього перестало хворіти вухо. А тепер, ви в жаху хапаєтеся за серце і дерев'яним голосом виголошуєте відморожену фразу: «Йди, вивчай уроки! Рано думати про всякі гидоти!» у відповідь на цілком|сповна| безневинне питання. Наприклад: «Мама, а що таке піхва? Папа|тато|, а як це - трахати?».

І це ще не гірший сценарій розвитку подій. Гірший – це коли ви нічого не говорите у відповідь, бо дитя не ставить жодних питань. А найогидніший варіант – ви так ніколи і не поговорите з ним «про це».

Бо немає часу? Не лукавте. Адже ви завжди знайдете пару хвилин зробити йому зауваження по приводу нечищених зубів, а одного дня, зовсім будучи зайнятим, навчили зав'язувати шнурки.

Бо сам все взнає? У такому разі, навіщо ви віддали його в школу? Досить було навчити читати і писати, а потім просто купити підручники.

Бо це дуже складна тема? Вже ближче до істини. Чим же вона така вже складна? По мені – не складніше за валентність і правила дорожнього руху. Ви ж не бентежитеся, пояснюючи дитяті, що таке світлофор і чому не можна переходити вулицю на червоне світло, і вже тим більше - в заборонених місцях? Але тема «зебри» або правил поведінки на ескалаторі не табуйована, на відміну від тілесності, чуттєвості і сексуальних стосунків між людьми.

Можна довго міркувати про історію людства від античності до середньовіччя, про культурні традиції православ'я, мусульманства і навіть про літературу. Але ми не будемо так глибоко «копати»: табуйована ця тема для нас самих в першу чергу нашими батьками.

Зараз це достатньо смішний, але в ту епоху, коли по телевізору ще не почали щохвилини літати прокладки, а прекрасні леді в білому не танцювали до упаду, не дивлячись на таємничі «критичні дні», у мене, як і вважається|гадає| будь-якій дівчинці, прийшла пора менархе - першій менструації. Сказати, що я була до цього не готова – не сказати нічого.

Ні, я зовсім не була дуркою і зростала не у вакуумі. Була школа, були подружки, існували якісь книжки про підліткову гігієну, написані абсолютно дубовою мовою. Останні було абсолютно неможливо читати, а розповіді однолітків нагадували дитячі страшилки про чорну руку в чорній кімнаті. Дійсність виявилася не такою страшною, хоча і не такий прекрасною, як на сучасних плазмових екранах. Найгірше було те, що я опинилася до цього не готовою. І моя далека родичка, що знаходилася в той момент поруч, із здивуванням запитала:

- Тобі що, мама нічого не говорила?

- Ні, - промекала я.

Мама ж, як з'ясувалося, вважала, що я і сама все знала, бо «.ну не дурка ж ти. Я вважала, ти знаєш».

- Тато, а що таке «техніка безпеки при спілкуванні з чоловіками?» - спитала я батька розшифрувати словосполуку, яким напучувала моє присвячення в дівчата метка родичка.

Тато зніяковів і забубонів щось невнятне. Здається, про розетки і прецизійні верстати. «Ну, це. А з чоловіками потім сама взнаєш|дізнаєшся|», – додав він збентежено.

Звідки, дорогі мами і тата? Звідки нам – навіть нинішнім – знати, що це за таємничі критичні дні у цих дівчат в білому, що танцюють на тлі загадкових флаконів з блакитною рідиною і що це за «таємнича» техніка безпеки?

«З книжок!» - заперечите ви. Звичайно, я упевнена, що ви підкинули в кімнату свого чада який-небудь|будь-який| страшний комікс «Звідки беруться діти» або що-небудь в цьому роді. Дивно, чому ж ви не підкинули їм в колиску посібник: «Як надівати|надягати| памперс»?

Говорите з|із| ними. Говорите про все, у тому числі і про секс. Але.

Не запізніться. Чим раніше буде піднята тема, тим краще. Не чекайте того віку, коли словосполука «статевий член», «статевий акт» і «жіночі статеві органи» сприйматимуться дитям великими лайками, чим настінний живопис в шкільному туалеті і ліфті.

Будьте природні. Ви ж не бентежитеся, не хмурите надмірно брови і не підбираєте|добираєте| насилу потрібні слова, розповідаючи про те, що вода мокра, а палити шкідливо? Не нагнітайте таємничості. Не готуйтеся до розмови «про це», як до випускного балу або важливої події, що вимагає особливої підготовки і урочистої атмосфери. Говорите про це, як о. шнурках і світлофорах. З раннього дитинства, від випадку до випадку, не дуже акцентуючи тему.

Не будьте пуританами. Якщо дитя побачило вас голими, не кричите: «Відвернися!», не тягніться, червоніючи, за рушником, не прикривайтеся руками. Це всього лише тіло, а сексуально забарвлюєте його ви самі – своєю поведінкою. Якщо, ткнувши пальчиком не в таке як у них, син або дочка запитують: «А що це?», не мимрите, як двієчник, що не вивчив урок. І не сюсюкайте, гарячково вигадуючи всякі назви на зразок «краників», «сисічок» і інших нашпигованих зменшувальними суфіксами дурощів. Перед вами дитя, а не ідіот. Але і рубати з плеча, як виконроб перед здачею об'єкту, звичайно ж, не стоїть.Наша мова така багата, що дозволить вам розшифрувати будь-який дуже «дорослий» термін і будь-яку дуже «дорослу» дію без всякої вульгарності і двозначності. Треба лише потренуватися. Інколи навіть у письмовій формі.

Уважно підбирайте слова. Шестирічний Вітя, якось прийшовши з садка, запитав маму:

- А що таке інцест?

Мама у Віті була розумна, вона не почала його лаяти і кричати: «Де ти такого понабрался?». Вона напружилася, запихтіла і через мить видала:

- Е-е-е. Ну, це, Вітенька, коли тато спить з дочкою, мама з сином, племінниця з дядьком. Коротше, коли родичі сплять разом.

Спітніла мама шумно видихнула і, зробивши телевізор погучніше, продовжила гладити білизну.

- Ага, – сказав ні в якому разі неглупий Вітя і не почав ставити більше жодних питань, оскільки мама все виклала гранично ясно.

Наступного дня весь садок знав, що у Вітеньки з мамою інцест. У поїзді у них був інцест, і в готелі в Туреччині був. І навіть з папою був інцест. А вже з бабусею скільки разів – так Вітенька до стількох доки і вважати не уміє. «А у папи з мамою весь час інцест, - поскаржився Вітя товаришці по маленькій парті. - Бо вони весь час сплять разом. А я так хочу, щоб у мами був інцест лише зі мною».

Пам'ятаєте: у дітей не таке мислення, як у нас. Воно трішки буквальніше. Воно чистіше і, як мінімум, не забито стереотипами. Дитя не привласнює суті відомих нам значень.

Розмовляючи з дітьми на неловкие для вас теми, відповідаючи на їх питання, спробуйте самі стати дитям. Не прикинутися, не сюсюкати, а саме – стати. Постарайтеся пригадати, якими були ви. Як ви сердилися на нестачу достовірної зрозуміло викладеної інформації. Тобто, як ви злилися, що вам ніхто так і не розповів: «Чому трава зелена?».

***

Але є нюанс. Якщо ви ніколи раніше ні про що з дитям не говорили багато і довго, не відносилися серйозно до його «трагедій» і глузували з того, що він ридав над невиконаним піруетом на роликах, замість того, щоб поїхати в безлюдне місце і вчитися разом з ним – розмови «про це» не вийде. Він вам не повірить. Ні, він, звичайно, вислухає, але все тут же вивітриться у нього з голови. Бо ви для нього – не друг і не авторитет, будь ви тричі з благими намірами і авторитарні, як блок НАТО. Вас не зв'язують спільно розбиті коліна, спільні секрети і співавторство в розробці маршруту відпустки.

Самі кращі дорослі «виростають» в тих сім'ях, де немає святенництва, але і не процвітає розбещеність. Де немає місця моралізаторству, але і вседозволеність не допускається навіть ненадовго. Де не брешуть ні в якому вигляді, але за помилку не висічуть і не проклянуть. Там, де люблять|кохають| і улюблені, проблеми як поговорити з дитям «про це» не існує. Все виходить само собою.

Говорити з|із| дитям про секс треба словами - кращого способу передачі інформації людство не придумало. Але засвоюються ці слова лише за наявності опції «любов», яка має на увазі не лише задушевну розмову за вечерею, але і спосіб всього життя.

P.S. Зі мною батьки не говорили ні про тіло, ні про секс, але я жива, здорова, улюблена, люблю і не соромлюся розмовляти зі своїм дитям про все – від озонових дір до правил користування презервативами. Чого і вам бажаю.