Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ДВІЙКА В ЩОДЕННИКУ ДИТИНИ - ОЦІНКА ПОВЕДІНКИ БАТЬКІВ

Чому багато дітей не хочуть або не можуть навчатися і як їм допомогти?

У нашому суспільстві батьки переконані - лише дитина, яка добре навчається, може стати хорошою та успішною людиною. У багатьох родинах розігруються драми, гідні пера Федора Достоєвського, лише через те, що рідне чадо знову принесло двійку (трійку, четвірку - залежно від вимогливості батьків). Чому ж трапляється так, що дорослі над усе хочуть, щоб їхні діти вчилися якнайкраще, в той час як молодші члени родини ці прагнення не поділяють, і чи справді гарні оцінки є перепусткою в краще життя, розмірковує лікар-психотерапевт, керівник Центру психіатрії, психотерапії та практичної психології
Євгеній Воронков.

НЕБАЖАННЯ ВЧИТИСЯ У ДІТЕЙ ПОРОДЖУЮТЬ ДОРОСЛІ
Для батьків, як правило, є справжньою трагедією, коли діти не хочуть виконувати їхні вимоги щодо навчання. Причин такої поведінки з боку нащадків може бути велика кількість.
Протест проти системи виховання та системи стосунків є одним з найпоширеніших причин поганого навчання. Так само дитина може демонстративно відмовлятися від занять музикою, іноземними мовами, хореографією тощо. Ситуація протесту свідчить про високий рівень недовіри до дитини, страх батьків, що вона не виконуватиме сценарій, який вони підготували для свого нащадка.
Часто турботлива мама чи тато вже розписали життя свого дитяти років на 10 наперед. А дитина тим часом живе своїм внутрішнім життям, про яке батьки навіть не здогадуються. Часто вони підміняють власними прагненнями і бажаннями реальні потреби своєї дитини. Причому вони абсолютно щиро вірять, що ніхто, крім них, не знає краще, що треба їхнім дітям. Якщо послідовно втілити подібну модель у життя, вийде світ, в якому дідусі і бабусі проживатимуть життя за дітей, діти - за онуків, онуки - за правнуків. Ніхто не матиме своєї волі і не буде собою. Ви ще не вжахнулися? Єдиний вихід із такої ситуації - усвідомити, що ваша дитина - також людина, а не напівфабрикат. Вона може бути дуже разюче несхожою на вас. Тому просто недоцільно відмовляти їй у проявах свого "Я". Як тільки ви перестанете тиснути на чадо, в нього пропаде потреба демонстративно погано навчатися.
Боротьба за владу в родині - ще одна поширена причина "шкільних негараздів". Коли батьки вибудовують свій авторитет на тому, що дитина має слухатися і підкорятися, остання дуже швидко віднаходить спосіб дошкулити авторитарним "старим" - зокрема, поганим навчанням. Насправді, ця ситуація є безвихідною. Поки стосунки в родині не зміняться, розв'язати її практично неможливо.
Надмірні навантаження - теж викликають бажання проігнорувати обов'язки, зокрема й навчання. Ледащо, часто думають у такому випадку батьки і помиляються. Суспільство диктує: життя дитини має бути щонайменше структурованим - навчання, додаткові заняття, режим. Однак, якщо по совісті, - хто з дорослих тривалий час витримує подібне життя? Адже воно зовсім не враховує справжніх нахилів та прагнень дитини. З'ясувати нахили можна в ранньому віці - ще до школи. Спостерігайте за своїм малям, і ви побачите, до чого в нього є здібності і до чого лежить душа. Допоможіть йому витрачати енергію саме на те, що зробить його реалізованим і щасливим.
Завчасна підготовка до школи - нерідко породжує проблеми з подальшим навчанням. Малюк приходить у 1-й клас, опанувавши програму 3-го класу. Ніяких відкриттів, новизни.
Поступово дитина втратить інтерес до школи, а в класі десь 5-6-му ненавидітиме її.
Нестача уваги - виливається у спробу привернути увагу навіть ціною поганої поведінки і навчання. Хай хоч покарають, але побачать, що я існую. Часто це діти із заможних родин, і їхні батьки щиро дивуються - ну що йому не вистачає? Отримати відповідь на це запитання дуже просто - варто щиро поставити себе на місце вашого "двієчника" і спробувати уявити, як же цій людинці живеться насправді. Для багатьох батьків такий експеримент виявляється справжнім шоком.
Нецікавий виклад матеріалу. Загалом стандартну шкільну програму всі діти з достатнім коефіцієнтом інтелекту можуть засвоїти. Тобто, вчитися не блискуче, але нормально.
Інша справа, наскільки нестерпним для кожної дитини є процес "впихування" того, що є для них нецікавим. Наша освіта надзвичайно уніфікована та стандартизована. Здібності та інтереси дітей не враховуються зовсім, кожен має отримати однакову освіту. Хоча діти різні. Педагоги також бувають різними, не всі вони добрі спеціалісти. На жаль, ніхто не дасть дитині обирати предмети, хоча в такий спосіб можна було б досягти максимальних результатів. Яскравий приклад - спеціалізовані інтернати. Можливо, їх випускників не можна назвати всебічно розвиненими людьми, але у своїй галузі вони фахівці.

МРІЄТЕ ПРО ОСВІТУ ЧИ ЩАСТЯ ДЛЯ ДИТИНИ?
Впевненість у собі, у своїх силах жодним чином не пов'язана з освітою. Це різні речі. Людина з дуже скромною освітою може міцно стояти на ногах. Можливо, не так, як це бачили її батьки. Проте це зовсім не заважатиме їй розв'язувати завдання, що ставить перед нею реальне життя. Є базисні речі, без яких у сучасному світі не прожити, - вміння читати, писати, рахувати... Але навіщо людині, скажімо, знання закону Ома і як його можна застосувати в реальному житті? Набагато важливіше навчати дітей зовсім іншим речам - морально-етичним і духовним цінностям, які знадобляться їм у житті. Багато батьків упевнені, що, забезпечивши своїх чад солідним багажем знань та хижацькою психологією, вони убезпечать їхнє майбутнє життя. Однак замість того перелякані батьки виховують переляканих дітей. Так само прагнення до "показушного" успіху породжує "показушність" у квадраті.
Сучасне суспільство живе за принципом - спочатку треба подумати, що їсти, а вже потім - як жити. І щиро дивується, що хоча матеріально людство стає все успішнішим, духовно - все біднішим.

Інтерес до навчання можна підтримати, якщо:

реально з'ясувати здібності дитини до навчання - те, що вона ваша, ще не гарантує геніальність. Можна звернутися до шкільного психолога чи використати тести. Не очікувати більшого, ніж закладено природою;
поважати нахили дитини, знати її пріоритети в навчанні. Обережно визначити, чому не лежить душа до деяких предметів, можливо, це конфлікт з учителем чи їй тяжко навчатися;
стимулювати похвалою, а не сваркою;
залишати право на помилку і щиро співчувати у разі невдач, які ваше чадо болісно переживає;
цікавитися життям дитини не тільки як контролювальний і каральний орган;
якщо домашнє завдання з певного предмета "не йде", займіться іншим, повернетеся до нього пізніше;
не заміняйте відповідальність дитини своєю відповідальністю - вона здатна без гіперопіки розв'язувати свої маленькі проблеми, готуючись до проблем великих у дорослому житті;
частіше сумнівайтесь у своїх методах виховання. Якщо ви впродовж багатьох років щось робите, а воно не спрацьовує, доведеться визнати - треба змінити тактику.

Якщо хочете, щоб ваша дитина втратила інтерес до навчання, робіть так:

примушуйте будь-якою ціною виконувати домашні завдання, поки вони не стануть абсолютно довершеними. Використайте час, призначений для відпочинку і сну дитини;
у жодному випадку не залишайте чаду права на помилку - він має бути бездоганним! За відступ від цього правила карайте невідкладно і суворо;
частіше порівнюйте свою дитину в негативному контексті з іншими дітьми. Якщо будете робити це досить часто і переконливо, ваш малюк вам неодмінно повірить;
послідовно критикуйте і ніколи не хваліть;
регулярно згадуйте - от я у твої роки... Бажано, щоб ваш малюк відчував себе винним уже тому, що народився у більш комфортних умовах;
залякуйте і карайте фізично.

"Ваше здоровя"