Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЯК ПРИВЧИТИ ДИТИНУ ДО САМОСТІЙНОСТІ

Сьогодні ми поговоримо про те, як привчити дитину до самостійності, розвинути в нім почуття відповідальності за себе, свою кімнату, свої речі і іграшки.

Вік 4-6 років - це той "золотий" вік, в якому малюки, що підросли, щосили наслідують батьків. Дівчатка уперше зацікавлюються маминим одягом і косметикою. З серйозним видом вони фарбують гігієнічною помадою губки, витягаючи їх трубочкою. Намагаються наслідувати ходу, роблять зачіску, "як у мами". Починають "варити" лялькам обіди, пробують мити посуд, як іграшковий, так і справжній. Стирають сукні ляльок і сушать їх на мотузочку.

Хлопчики діловито перекладають батькові інструменти, з вираженням щастя в очах тягають батьків молоток, роздивляються гвоздики. А ще молоді "умільці" люблять так, як і папа, діловито повыкручивать викруткою "погано прикручені" шурупи або болти. Майбутні чоловіки з цікавістю роздивляються нову аудио- і відеотехніку, спостерігають за процесом пайки. Із захватом шестирічні хлопчиська збирають і розбирають конструктор.

Коли спостерігаєш за 4-6 літніми дівчатками і хлопчиськами, розумієш, що вони вже розділилися на мамині помічниці і батькових помічників. Тому, використовуючи свої знання про цю просту особливість, ми, як батьки, повинні направити їх енергію в потрібне русло. Діти дуже часто грають на наших почуттях і емоціях. Вони тонші психологи, ніж ми, дорослі.

У віці молодшого дошкільника дитина починає розуміти, що йому в деяких випадках вигідно бути маленькими. І пожаліють його, і приголублять, а це так приємно! Але в той же час, малюки, що підросли, починають усвідомлювати, що вони - частина цього великого світу. І те, що їм довіряють, також приємно. Дитина, випробовуючи таку увагу, усвідомлює, що його визнають рівним, довіряють йому і дозволяють брати участь в роботі, як і дорослому. Кожен, і хлопчик, і дівчинка чекають від дорослих розуміння і довіри.

Розуміння за помилки (усі ми колись були маленькими і багато чого не уміли) і довіри йти разом з батьками, рости і розвиватися. Часто молоді батьки роблять типову помилку: не допускають своїх пяти-шестилеток в процес роботи. Причин відмови в допомозі множина: поріжеться, впаде, зіпсує, загубиться, вкрадуть, забрудниться, порве одяг - список можна продовжувати вічно. Та впаде, та може поранити руку ножем, якщо вчиться різати хліб. Але, шановані батьки, ви-то на що?

Підкажіть, як правильно, покажіть, що треба зробити, щоб не впасти, не поранитися, не порвати одяг. Як вимити овочі, як розставити посуд. А спосіб "не влізай - уб'є" - це в корені неправильний підхід.

Чи не буде соромно дитині, коли він в 12-річному віці не зможе зробити собі бутерброд, тому що мама не навчила відрізувати скибку хліби? Чи захоче дівчинка допомогти матері на кухні в 12-14 років, якщо її регулярно гнала звідти мама, що не бажала, щоб її дочка набула хоч якогось досвіду? І відповідь напрошується сама собою : немає, не захоче.

Привчите дітей працювати разом з вами. Проте не доручайте нездійсненних завдань: у віці 4-6 років хлопчик не ремонтуватиме розетку - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЖИТТЯ! А дівчинці ви не доручите запалювати газ і возитися з окропом. Це прийде пізніше, для такої "техніки вищого пілотажу" потрібна вправність. Доручите дитині роботу під силу.

Нехай дівчинка прополоще чашку, поріже хліб або огірок під вашим наглядом. Покажіть їй, як не порізатися, а не відкидайте її допомогу криками : "Так і пальців не залишиться"! Можна доручити маленькій принцесі розставити тарілки, розкласти серветки, розставити чашки. Пізніше про це не треба навіть проситиме - дочка сама, що подорослішала, візьметься допомагати вам, оскільки буде вихована.

Запропонуєте хлопчикові допомогти батьку. Нехай принесе і понесе інструменти, допоможе розкласти шурупи або гвоздики. Нехай хлопчик разом з папою розберуть який-небудь старий (але ДУЖЕ цікавий) прилад, заглянуть, що там усередині. Чоловіча половина сім'ї може змайструвати що-небудь цікаве : дерев'яний літачок, вертушку, повітряного змія. Так ви не лише привчите сина до порядку, але ще і до самостійності. Це буде справжній батьків помічник.