Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ХОЛОДОВА АЛЕРГІЯ

За вікном — холодна пора року і зі шкірою обличчя діється щось дивне і досить неприємне: з'являються червоні плями, свербіж, після повернення з вулиці бувають навіть набряки. Починають боліти ноги, на руках з'являються ледь не виразки…

Це можуть бути ознаки холодової алергії.

Хоч як це дивно чути, але алергія може бути і на погоду. Холодова алергія — це реакція організму на низьку температуру. Із жодним іншим захворюванням вона не пов'язана і від звичайної алергії відрізняється тим, що відсутня чужорідна речовина — алерген, який запускає механізм хворобливої реакції організму. Всі інші симптоми нічим іншим не відрізняються від будь-якої алергії. Виникають вони одразу ж після кількох хвилин перебування на холоді. У декого, крім перерахованих вище симптомів, можуть з'являтися на шкірі обличчя щільні висипання білуватого або ледь рожевого відтінку.

Існують й інші форми цього захворювання, в тому числі спадкова. Для неї характерним є не свербіж, а печіння, і «провокатором» є не стільки холод, скільки вітер. Якщо серед ваших рідних є такий хворий, ризик захворіти на холодову алергію значно вищий і у вас.

Ця хвороба не така безневинна, як здається на перший погляд. Свербіж або печіння спричиняють відчуття дискомфорту, обтяжене головним болем, зниженням артеріального тиску.

Хто ж входить до групи ризику?

До холодової алергії схильні молоді люди, частіше — дівчата, жінки. Особливо обережними слід бути:

тим, хто має в анамнезі черепно-мозкову травму (незалежно від статі);

особам, які перенесли інфекційні захворювання;

жінкам:

— у клімактеричний період,

— які страждають від дисфункції яєчників та інших видів гормональних порушень,

— у критичні дні.

Головна підступність холодової алергії полягає у тому, що до першоджерела захворювання — холоду — звикнути неможливо. Однак, якщо ви належите до групи ризику, достатньо виконувати кілька нескладних правил, щоб не дати хворобі розвинутися і зіпсувати вам життя.

1. Найпростіше і найнадійніше правило — перед тим як вийти на вулицю, випийте теплий чай та добре одягніться, прикривши обличчя. Теплі шарф, рукавички, шапка, які захищатимуть від вітру, — обов'язкові речі вашого гардероба.

2. Відмовтеся від одягу зі штучних волокон, синтетики. І, хоч як дивно, будьте обережними з вовною — вона сама по собі може стати алергеном. Тому намагайтеся, щоб вовняні светри, кофтинки, плаття не торкалися голого тіла: піддягайте бавовняні майки, футболки. Носіть одяг спокійних тонів, які заспокійливо діють на нервову систему.

3. Перед виходом на вулицю нанесіть на обличчя тонкий шар будь-якого жирного (але не зволожувального!) крему. Можна припудрити обличчя розсипчастою пудрою, губи змастити гігієнічною або зволожувальною помадою.

4. Частіше провітрюйте приміщення. Прохолодне (не холодне!) повітря діє на організм, як гістамінний препарат.

5. Намагайтеся митися не частіше, ніж один раз на добу. Якщо ви звикли це робити двічі на день, то бажано, щоб хоча б одне миття було неповним і без мийних засобів. Прийнявши душ, нанесіть на шкіру, ще вкриту краплями води, зволожувальний крем або дитячу живильну олію. Робити це краще ввечері, коли ви вже не плануєте виходити на вулицю.

6. Відмовтеся від вживання риби, меду, яєць, шоколаду. Ці продукти можуть посилити прояви холодової алергії.

7. Якщо ви все ж таки не вбереглися, змащуйте кілька разів на день місця висипань олійним розчином вітаміну Е або густо припудрюйте кукурудзяним крохмалем.

Окрім цього, можна скористатися такими фіторецептами.

Якщо шкіра гостро реагує на мороз, приймайте 2—3 рази на тиждень теплу ванну (37°С), додавши 1 ст. л. маслинової чи кукурудзяної олії, 3 ст. л. сухого молока, 2 краплі заспокійливої ефірної олії, наприклад, лаванди, м'яти чи меліси.

Якщо дуже червоніє ніс, протирайте його 2—3 рази на день, краще за годину до виходу на вулицю, теплим відваром липи серцелистої (2 ст. л. сухих квітів залити склянкою холодної води і витримати на водяній бані 20—30 хвилин, охолодити, процідити). Або: щовечора перед сном ставте на ніс контрастні компреси (10 хвилин гарячий і 10 хвилин холодний) із настоянки квітів ромашки лікарської (2 ст. л. квітів залити склянкою окропу і витримати під кришкою 20 хвилин).

Якщо на шкірі почервоніння та запалення, щовечора 5—7 хвилин тримайте на очищеній шкірі гарячий компрес із відвару шишок хмелю звичайного (3—4 ст. л. подрібнених шишок залити холодною водою, довести до кипіння, витримати на водяній бані 20—30 хвилин і процідити).

Дуже корисними є контрастні компреси із відвару квітів календули лікарської (2 ст. л. на склянку води). Гарячі (що не обпікають шкіру) тримати 2 хвилини, холодні (не льодяні) — 1 хвилину. Змінювати компреси 3—4 рази.

Якщо на щоках і на носі проступають капілярчики, регулярно робіть примочки із відвару арніки гірської (1 частина сухої подрібненої рослини на 10 частин води; охолодити, процідити). Змочивши полотняну серветку, накласти на проблемну шкіру. Компреси змінювати в міру їх нагрівання. Тривалість процедури — 30 хвилин.

Якщо шкіра дуже лущиться, звечора заваріть 1 ч. л. подрібненого коріння лопуха справжнього 2 склянками окропу. Зранку процідити, розділити на 4 частини і випити протягом дня. Настій годиться також для компресів та вмивання.

— Помічною також є настойка коренів хрону на вині. 100 г натертого коріння залити 2 склянками червоного сухого вина, витримати 4—5 днів у теплому місці, процідити і приймати по 1 ст. л. двічі на день. Цим еліксиром можна і змащувати проблемну шкіру.

— Їжте якомога більше часнику.

— Робіть компреси і маски з настойки коріння лопуха справжнього на маслиновій, мигдалевій чи лопуховій олії (1:10).

Експрес-тест на холодову алергію.

Покладіть кубик льоду на зап'ясток приблизно на 20 хвилин. Після цього поспостерігайте, чи не з'явилися висипання, свербіж тощо. Якщо виявите щось подібне, ви схильні до холодової алергії.

Але такий тест виявить холодову алергію лише в «чистому» вигляді. Дослідження на інші її форми (в тому числі і спадкову) потрібно проводити в лабораторних умовах.

"Ваше здоров'я"