Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЯК ПОЗБУТИСЯ СТРАХІВ У ТЕМРЯВІ...

Страх темряви — один із найбільш поширених страхів у дітей. Піти спати для маленької дитини — це опинитися сам на сам із темрявою, яка несе в собі почуття незахищеності, таємничої небезпеки, де можуть привидітися різні страхіття. Причиною страху може бути страшна розповідь, фільм жахів, переглянутий перед сном, або навіть випадково побачений кадр з нього. І тоді яскрава дитяча фантазія вже малює страхіття, які оживають в уяві малюка, надовго позбавляючи спокою як його, так і його рідних. Умовляння і заспокоювання зазвичай мало допомагають. Діти можуть погодитися, що зараз, коли ви з ними, чудовиськ немає, але, як тільки ви підете, вимкнувши світло, вони відразу з'являться.

Позбутися цієї проблеми допоможуть такі поради психологів:

У жодному разі не дозволяйте дитині дивитися страшні агресивні фільми, і не тільки на ніч. Не залякуйте дитину заради того, щоб слухалася, різними страхіттями. У дітей жива уява, і якщо їм декілька разів на день говорити, що неслухняних дітей забирає, наприклад, Баба-яга або Бабай, то малюк почне вірити в це. Він відчуватиме постійний страх.

Ніколи не залишайте малюка, якщо він просить вас побути з ним перед тим, як засне. Деякі батьки, залишаючи дитину сам на сам в темній кімнаті, думають, що таким чином виховують у неї самостійність, мужність, допомагають їй побороти свій страх. Але насправді психологічна травма, яка залишається після такого виховання, впливатиме на дитину протягом усього її життя, і невідомо ще, які ускладнення може спричинити в майбутньому в її психіці. Тому залишайте всі свої справи на потім і йдіть вкладати дитину спати: голубте її, розповідайте казочки, співайте пісеньки, аж поки вона не засне або не відпустить вас від себе — заспокоєна і впевнена у своїй безпеці.

У жодному разі не смійтеся над страхами малюка, навпаки — поспівчувайте йому і придбайте «захисника». Нехай це буде лев або ведмедик, будь-яка смілива і добра іграшка. Дитина з таким другом відчуватиме себе захищеною навіть у темній кімнаті, адже поряд сміливець, який завжди прийде їй на допомогу і порятує від страшних монстрів.

Придумайте казку, в якій головним персонажем буде добра, приємної зовнішності «бабуся Темрява». Вона приходить до діток, щоб навіяти їм солодкі сни.

Пройдіть разом з дитиною ввечері кімнатами неосвітленої квартири. При цьому тримайте малюка за руку, заспокоюючи його. Покажіть, що страшний монстр — це насправді тінь від крісла чи торшера.

Встановіть нічний світильник так, щоб дитина могла ввімкнути або вимкнути його за своїм бажанням.

Можна також запропонувати дитині намалювати чудовиська, які його переслідують, а потім розірвіть ці малюнки на маленькі частинки. Це допоможе вашому малюку не тільки виразити свої почуття та емоції, але й побороти у собі страх.

У разі неблагополучних житлових умов, коли діти і батьки змушені жити в одній кімнаті, — ніколи не з'ясовуйте своїх стосунків під час сну дитини, не вмикайте телевізор і музику. Це може негативно вплинути на сюжет сну малюка, тобто приємна пригода може перетворитися на кошмар.

Коли ваша дитина прокинулася серед ночі і кричить від страху, потрібно насамперед приголубити її і заспокоїти. Можна попрохати маля розповісти, що йому наснилося. Виговорившись, дитина часто звільняється від страху і почувається ліпше. Рідним потрібно побути з нею, доки вона засне.

Вранці не будіть дитину різко. Тихий, лагідний дотик маминої руки, ніжний поцілунок, тепле слово — принесуть дитині спокійне пробудження, хороший настрій, залишивши позаду всі нічні жахи і проблеми.

Казка на ніч — це спілкування з дитиною на чарівній, зрозумілій їй мові, це невеличкі безпечні уроки життя. Нічна казочка повинна бути спокійною, доброю, нескладною для сприйняття, щоб заспокоїти і заколисати дитину. Динамічні, насичені емоціями казки можуть збуджуюче впливати на малюка, і він замість того, щоб заснути, буде просити ще почитати. Такі казки ліпше читати вдень.

"ВАШЕ ЗДОРОВ'Я"