Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ВІД 2 ДО 16 РОКІВ

Різноманітність є запорукою правильного харчування. Якщо упродовж тижня ви даєте дитині різноманітні страви, то можете бути певні: дитина дійсно отримує всі потрібні поживні речовини. Харчування неправильне лише тоді, коли дитина тривалий час їсть той самий тип продуктів - наприклад, печиво і тістечка, копчення, ковбаси.

ЯК УНИКНУТИ ПРОБЛЕМ З ХАРЧУВАННЯМ


Єдиний спосіб уникнути в майбутньому зазначених проблем - прищепити ще маленькій дитині правильне ставлення до їжі. Малюк має сприймати її як приємний спосіб утамування голоду. Не варто вступати в конфлікт під час їди. Ви нервуватимете більше, ніж дитина: наступного разу вона відмовлятиметься їсти ще настирливіше.
¦ Давайте малюкові різноманітні страви, і нехай вибирає, що йому їсти. Його уподобання швидко увиразняться.
¦ Не примушуйте їсти якусь певну страву і не обіцяйте винагороду, якщо він з'їсть її. Фраза "З'їж морквину, і тоді зможеш їздити на велосипеді" примусить будь-яку дитину думати, що морква - це щось бридке, якщо за неї обіцяють нагороду.
¦ Не витрачайте багато часу на приготування чогось спеціально для неї, бо будете ще більше розчаровані, якщо дитина не їстиме.
¦ Якщо вона лінується їсти, уповільнює цей процес - не підганяйте її. Діти зазвичай їдять повільніше, ніж дорослі.
¦ Не вмовляйте дитину їсти більше, ніж хоче. Дозвольте їй вирішувати, чи вона наїлася.

ЛЕГКІ ЗАКУСКИ І ЦУКЕРКИ


Звичайно, нечесно і нереально зовсім заборонити цукерки, бо дитина хотітиме їх ще більше. Але цукерки мають дуже мало поживних речовин, відчутно руйнують зуби дитини.
Тому намагайтеся стримувати любов дитини до будь-чого солодкого, зводьте вживання цукру і солодкої їжі до мінімуму. ¦ На десерти давайте фрукти або несолодкий йогурт. Чудовим є також сир, який нейтралізує кислотні бактерії, шкідливі для емалі зубів.
¦ Вибирайте цукерки, які можна з'їсти швидко, а не смоктати і жувати тривалий час.
¦ Під час їди надавайте перевагу натуральним, розведеним, а не з м'якоттю, фруктовим сокам; молоко і воду ліпше вживати між основними прийомами їжі.
¦ Привчіть дитину чистити зуби пастою з фтором хоча б після сніданку і перед сном.

Шкільний гастрит від шоколадок

Досить часто маленькі школярі йдуть до школи, поснідавши самим лише йогуртом або не ївши взагалі. Дитина ж має йти до школи ситою. Вранці обов'язково слід їсти варені страви: каші, омлет, котлети. Переварена їжа надходить у кров, та, у свою чергу, в мозок, який починає активно працювати. У школярів найпрацездатніший період з 9 до 11 години ранку і з 4 до 6 години вечора. Тож сніданок і обід дуже потрібні.
Близько 12 години дня не зайвим буде другий сніданок: фрукти, бутерброди. Тільки їсти його належить не всухом'ятку, стоячи в коридорі, а сидячи за столом у буфеті й обов'язково чим-небудь запиваючи.
А от шоколадками перекушувати не варто, хоч як би закликала до цього реклама. По-перше, надходячи в головний мозок разом з кров'ю, вона дає йому хибний сигнал, що дитина поїла. Починає активно виділятися шлунковий сік і зникає апетит. А по-друге, у роті постійно існує солодке середовище - ідеальне для розмноження мікробів.
Копчені і гострі продукти краще не давати дітям років до 15, а в ідеалі - до 17. Усі ці гострі ковбаски з майонезом, з кетчупом подразнюють слизову оболонку дитячих шлунків. У відповідь на гостру їжу виділяється більше соляної кислоти - шлункового соку, який обпалює стінки шлунка.

СИМПТОМИ, ЗА ЯКИХ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ


¦ Якщо у дитини буває відрижка після їди чи печія - це може бути першими проявами гастриту.
¦ Поганий запах з рота, якщо він не пов'язаний з хворобою ясен та зубів, також свідчить про проблеми шлунково-кишкового тракту.
¦ Сильний біль "під ложечкою" чи відчуття, що шлунок болить від голоду, хоча дитина щойно попоїла, майже напевно свідчать про загострення гастриту чи навіть виразку.
¦ Різкий біль у ділянці пупка може свідчити про дискінезію кишечнику.
¦ Якщо у дитини поганий апетит, а з рота часто тече слина, незважаючи на "солідний" шкільний вік, якщо уві сні вона скрегоче зубами, можливо, це тільки глисти.

"ВАШЕ ЗДОРОВ'Я"