Категорії
тест
Категорії 2
тест 2

Сайт ММО вчителів Основ здоров'я

ЛЮБІТЬ СВОЇ НОГИ

Сьогодні навіть молоді люди скаржаться на втому ніг, біль, є багато літніх, які не в змозі вільно пересуватися, бо кінцівки їхні втратили гнучкість і силу.
Хворобливість ніг не лише псує зовнішній вигляд людини (змінюється постава, хода, вираз обличчя), а й спричинює зміни в хребті. А це вже дуже серйозний сигнал про ймовірність виникнення хвороб у різних частинах тіла.
Тут доречно пригадати слова американського пропагандиста здорового способу життя Поля Брега про те, що ноги - велика цінність людини. Їх потрібно дуже шанувати, адже на них ми повинні пройти все своє життя.
Брег стикався протягом свого довгого життя з жителями різних країн та континентів і дослідив, що в Індії, Китаї, на Гавайських островах, де майже всі ходять босоніж, танцюють босоніж, людей із деформованими стопами майже немає. А серед дорослого населення такої "цивілізованої" країни, як США, 85 відсотків людей мають захворювання стоп.
Тож не байдужий до здоров'я і довголіття людства, Брег розробив на підставі власного досвіду програму оздоровлення ніг. Вона складається з кількох розділів: правильний догляд, масаж, фізичні вправи, натуральне харчування і голодування. На доказ її дієвості автор пише: "Коли я розпочав цю книгу, мені виповнилося 86, однак я пишаюся тим, що жодна людина мого віку не має таких гнучких суглобів, як я".

ПРАВИЛЬНИЙ ДОГЛЯД
Ноги слід мити щодня обов'язково, користуючись милом, пемзою, щіткою. (Згадаймо, що наші предки здавна мили увечері ноги, для того щоб змити не лише бруд, утому, а й негативну чужу енергію, яка назбиралася за день. Окрім того, вважали, що вода вирівнює потоки енергії в енергетичних каналах, які містяться на підошві).
Дуже важливо старанно мити між пальцями, особливо, коли ноги надміру пітніють: це запобіжний захід проти грибкових захворювань. Витирати між пальцями, де шкіра ніжна, слід обережно, ніби промокаючи, а підошву можна терти енергійними рухами, стимулюючи таким чином кровотік.
Якщо кров погано циркулює, тоді відчувається біль, втома і холод у ногах. Щоб позбутися цього, не треба шкодувати кілька хвилин на масаж. Це посилить плин крові, вона не тільки принесе живильні речовини до найвіддаленіших клітин, а й забере продукти обміну, перешкодить їх осіданню в кістках та тканинах.
Отож треба взяти на долоню трохи соняшникової, рицинової (касторової), лляної олії чи олійного розчину вітаміну А і розтерти підошву. А далі масажувати - подушечками пальців або кісточками, склавши руку в кулак, колоподібними рухами в бік мізинця. Уже через кілька процедур відчувається полегшення, м'якшають мозолі, якщо вони є.
(Зверніть увагу, що одночасно відбуватиметься вплив на чутливі зони, пов'язані з усіма органами. Це видно на малюнку. Тож під час масажування стимулюється їхня діяльність). Особливо показана процедура масажу хворим на атеросклероз, варикозну хворобу, з порушенням сну.
Корисний контрастний душ: протягом 5 хвилин почергово обмивати ноги струменем холодної та гарячої води. Цей метод категорично не годиться, якщо є варикозне розширення вен.

РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ
Це дуже важлива складова здоров'я організму в цілому. Брег пише: "Місяці і роки негативно не впливатимуть на ступні, якщо вашою їжею будуть переважно фрукти та овочі" (тобто джерело корисних вітамінів, мінеральних речовин, зокрема органічного кальцію, білків тощо). А такі страви, як шинка, яйця, сосиски, пиріжки, пончики, кава, шоколад, особливо як їсти їх надміру, організм не має сили перетравлювати і засвоювати. Тому частина не потрібних для організму речовин поступово концентрується в рухомих суглобах, аж поки так не виростають болючі утворення.
Щоб не допустити цього, слід поголодувати. Найперше починати з 24-36-годинного голодування, під час цього періоду треба випивати 1-1,5 л дистильованої чи перевареної води.

ФІЗИЧНІ ВПРАВИ - ЗАПОРУКА ЗДОРОВ'Я НІГ
Більшість доби наші ноги скуті взуттям, часто тяжким, незручним, а вночі теж перебувають у "ледачому" стані, тому м'язи, зв'язки нормально не функціонують, атрофуються, ноги швидко втомлюються.
Якщо людина постійно доглядає за втомленими ногами, це дуже похвально. Проте, звісно, краще,щоб м'язи, сухожилля і кістки були завжди здоровими і сильними. Для цього потрібно їх постійно активно тренувати: щоденні 10-30-хвилинні вправи для ніг здатні забезпечити їм довголітнє здоров'я.
Найпростіша зарядка - ходіння босоніж. Це найліпший спосіб стимуляції ніг, коли активізується кожна клітина підошви (а з нею і всіх органів, з якими пов'язані активні зони на ній). Ходити корисно по росі, по траві, по гальці, по мокрих каменях, а найліпше - по піску.
Для зміцнення та оздоровлення ніг Брег пропонує комплекс вправ, які слід виконувати босоніж.
Вправа № 1. Поставте ступні паралельно одна одній, станьте на носки, опустіться на повну ступню. Повторити не менше 20 разів. Це найліпша розминка.
№ 2. Намагайтеся пальцями вхопити маленьку кульку на підлозі і підняти її на висоту
30 см. Повторювати вправу по
5 хв щоденно.
№ 3. Вставте олівець між пальцями ніг і спробуйте щось намалювати чи написати. Робіть вправу доти, поки не навчитеся писати слова розбірливо.
№ 4. Сидячи, однією рукою міцно тримайте ступню, а другою візьміть великий палець і крутіть ним в один, тоді в інший бік. Так з кожним пальцем.

ВПРАВИ З КАЧАЛКОЮ
№ 1. Сядьте і перекочуйте качалку (круглу паличку) підошвою від пальців до п'яти з деяким зусиллям.
№ 2. Стоячи, перекочуйте качалку від пальців до п'яти, натискуючи щосили спочатку підошвою одної ноги, згодом - другої. Найбільше уваги приділяйте перекочуванню під склепінням стопи.
Ходьба - це приємне та ефективне заняття:
походіть на зовнішньому боці ступні
походіть на внутрішньому боці ступні
походіть на п'ятах
походіть навшпинячки.
І наостанок думка П. Брега: "Хворі ноги - це не наслідок вашого віку, а результат того способу життя, який ви обрали". Він сам щоденно тренувався, навіть у літаку. У 95 років катався на океанських лижвах, коли його накрила велетенська хвиля.

"Ваше здоров'я"