Пиво дуже часто рекламують по телебаченню його виробники. Мовляв, воно корисне й приємне на смак, сприяє бесіді, хорошому настрою, його можна пити кому завгодно і скільки завгодно. Послухаєш і здається, що кращого й кориснішого за пиво напою немає у цілім світі.
коли - ліки, а коли - отрута
Однак у рекламах ніколи не згадується про те, що пиво не рекомендується вживати дітям і підліткам і що воно протипоказане у разі деяких хвороб навіть дорослим.
Пам'ятаю, у віці 13 років дядько (мамин брат) на маївці пригостив мене склянкою розливного пива. Воно мені видалося таким гірким і неприємним, що я не міг випити й половини. Протягом декількох десятиліть не брав у рота пива, пам'ятаючи той гіркий неприємний смак. Тепер цей напій має ліпші смакові якості, ніж у ті часи, коли я був підлітком. Але не всім можна його пити.
Як лікар, розумію, що пиво у невеликій кількості може бути корисним людям старшого віку, особливо тим, у кого хронічний гастрит зі зниженою кислотністю шлункового соку. Гіркота й алкоголь пива стимулюють виділення шлункового соку. У невеликій кількості (до 200 мл) пиво інколи застосовують у медицині, щоб дослідити, чи виділяється шлунком соляна кислота - головна складова шлункового соку.
Але його не варто вживати у разі хронічного гастриту з підвищеною кислотністю шлункового соку та виразкової хвороби, тому що воно може спричинити загострення. Є й інші протипоказання.
молодий організм чутливий до малих доз алкоголю
Можливо, батьки, слухаючи рекламу, в якій ідеться про користь пива, не вважають його алкогольним напоєм, тож не вбачають у ньому загрози для дітей. І зовсім не реагують, коли їхні школярі чи студенти часто вживають цей напій: хай п'ють пиво, аби не вживали наркотиків і не курили, - вважають мами й тата.
У Стародавній Греції батьки не дозволяли навіть скуштувати вино дітям до 18 років. До того ж його тоді вживали тільки наполовину розбавленим водою. У ньому алкоголю було приблизно стільки, як у сучасному пиві. В одній пляшці деяких сортів пива може міститися до 20 мл алкоголю, що становить 50 мл 40° горілки.
Підліток, який часто вживає пиво, привчає себе не тільки до його заспокійливої дії, але й до відчуття легкого сп'яніння. З часом у нього виникає потреба в цих відчуттях. Пиво змінює не тільки звички, а й обмін речовин. Так формується певна алкогольна залежність.
Навіть у дорослих після вживання пива реакція нервової системи змінюється -погіршується. Так, результати досліджень учених Чехії показали, що кухоль пива, випитий водієм перед виїздом, збільшує ризик аварії у 7 разів. Що молодший організм, то більше чутливий він до малих доз алкоголю. Поступово дози в любителів пива зростають, спричинюючи в їхньому організмі алкогольні прояви: порушення функцій найважливіших органів, зокрема мозку, серця, печінки тощо. Внутрішні органи можуть серйозно постраждати ще в дитячому віці. Мені доводилося бачити випадок тяжкого алкогольного цирозу від пива у підлітка 14 років. Ось як він виник. Батько, йдучи з роботи, заходив у дитсадок по сина. Дорогою до дому зупинявся біля пивного ларка, купував собі кухоль пива і синові наливав півсклянки. З часом дитина пристрастилася. Хлопчик уже просив наливати йому повну склянку. Коли почав ходити до школи, частину грошей, які йому давали на сніданок, витрачав на пиво, купуючи його після школи. Коли синові виповнилося 14 років, батьки помітили, що в нього збільшився живіт, з'явилися набряки на ногах. Під час медогляду в нього виявили збільшену тверду печінку, рідину в черевній порожнині (асцит). Так у 14 років підліток став тяжким інвалідом.
любов до пива змінює людину на особистісному рівні
Підлітки починають гірше вчитися, пропускають заняття, втрачають інтерес до навчання.
Пивна залежність страшна ще й тим, що підліток, який звик до його вживання, легко знаходить дорогу до наркотиків. Перехід від однієї психоактивної речовини до іншої - дуже часте явище серед підлітків. В Україні армія наркозалежних з кожним роком зростає і молодшає. Ще 10-15 років тому середньостатистичний хворий мав 30 років, нині - 15 років.
Дитячі психіатри Києва вважають, що саме з пива починається наркоманія. У дітей, які пристрастилися до психотропних засобів, психіатри відзначають зниження функцій мозку і навіть провали пам'яті. Такі підлітки розучилися відчувати радість життя без допінгу. Це страшно, бо наркоманів лікувати дуже тяжко. Навіть у Європі виліковують тільки кожного третього з них.
Молоді люди завдають великого горя батькам, стають баластом для суспільства, помирають у молодому віці.
Наведу ще один відомий мені приклад. Одна жінка, шанована в суспільстві особа, розлучилася з чоловіком. Мала здібного сина. У початковій школі він навчався дуже успішно. З п'ятого класу став вживати пиво. Суворого контролю з боку мами не мав. Вона довіряла йому, давала гроші, доручала купувати деякі продукти, бо пізно поверталася з роботи. З кожним роком син навчався все гірше й гірше, в старших класах став прогулювати уроки. Він познайомився з підлітками із сусіднього під'їзду. Вони йому й зробили першу ін'єкцію наркотиків. Хлопцеві сподобалося. І він став робити це частіше. До інституту вступити не зміг. Коли мати нарешті здогадалася, що він наркоман, було пізно. У віці 23 роки син помер.
Тому батькам, попри їх зайнятість, потрібно бути пильними до своїх дітей, знати, з ким вони дружать, чим займаються.
Не ставтеся до пива, як до безневинної забави. І не привчайте до нього синів і доньок своїм прикладом. Великі життєві проблеми можуть початися з пляшки пива у підлітковому віці.
"ВАШЕ ЗДОРОВ'Я"